Vårregattan 2018 Skoghalls Båtsällskap

Mörudden Vänern

Vårreagattan SHBS alla 3 race räknade

E-Jolle Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st E-Jolle 2126 ShBS Samuel Rudfeldt 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0

Laser Radial Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st Laser Radial 0 KKF Elin Bjureus 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Laser Radial 213736 KKF Karin Pettersson 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0
3rd Laser Radial 200832 ShBS Seth Gustavsson 3.0 3.0 3.0 9.0 9.0

Optimist Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist 3797 KKF Alexander Hargefors 1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
2nd Optimist 23287 ShBS Anton Axelsson 3.0 2.0 1.0 6.0 6.0
3rd Optimist 4689 ShBS Luka Velemir 2.0 3.0 3.0 8.0 8.0
4th Optimist 4434 ShBS Viktor Magnusson 4.0 4.0 4.0 12.0 12.0
5th Optimist 83 ShBS Linnea Rudfeldt 5.0 5.0 5.0 15.0 15.0

Zoom8 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 Total Nett
1st Zoom8 126 KKF Alma Nordh 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Zoom8 182 ShBS Erik Magnusson 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0

 

2016

Under maj månad deltog Seth Gustavsson och Erik Magnusson på Rikskval för Optimist med Victor Pantzare som coach.

På JSM i Västerås representerades SBS av Axel Pantzare och Moa Andersson.
Axel blev svensk juniormästare i 29er tillsammans med Kasper Nordenram och Moa blev sexa bland tjejerna i E-jolle.

Moa har även seglat VM i E-jolle, där hon med nådde en fjärdeplats som bäst i en av seglingarna.

Sista helgen i augusti arrangerade SBS ett Regionkval för Optimist, där flera av klubbens seglare deltog.

I LIROS Cup 2016 har SBS haft deltagare i E-jolle: Moa Andersson, Optimist-A: Samuel Rudfeldt, Erik Magnusson och Seth Gustavsson.

På DM, som i år arrangerades av Karlskoga SS, knep ShBS seglarna Samuel Rudfeldt silvret och Viktor Magnusson bronset i Optimistklassen.

Årets klubbmästerskap seglades en blåsig och kall lördag i oktober och det kom 9 jollar till start.
Segrade i Optimist gjorde Seth Gustavsson före Petter Olsson Bjerke och Samuel Rudfeldt.
E-jolle segrade Moa Andersson och i Zoom8 Erik Magnusson.